Kas ir slēgtā ekosistēma?
Slēgts stikla trauks, kurā atrodamie
augi un citi dabas elementi veido iekšējo pašpietiekamo ekoloģisko sistēmu
(gaismas aprites cikli, augsnes pilnveidošana, augu attīstība utt.) un normālajos
apstākļos var ilgstoši eksistēt bez ārējās (cilvēka) ietekmes.
Kur labāk novietot ekosistēmu?
Labi apgaismotā vietā, bet
izvairoties no tiešiem saules stariem, kas vasaras laikā var izraisīt
siltumnīcas efektu traukā un izdedzināt augus. Vislabāk to novietot pie
ziemeļu vai rietumu logiem (nav saules vai saule ir vakarā). Ja tomēr tā atrodas pie dienvidu vai austrumu
logiem (saule no rīta un/vai pa dienu), tad optimālais attālums ir no 1 līdz 1.5 metriem no loga.
Cik ilgi var "dzīvot"
ekosistēma?
Pareizi novietota ekosistēma, tāpat kā
parastie telpaugi, var dzīvot gadiem ilgi, tomēr katras ekosistēmas dzīves
ilgums var atšķirties augu individuālo īpašību un apkārtējo apstākļu dēļ
(temperatūra un apgaismojums).
Vai drīkst attaisīt ekosistēmu?
Jā, Jūs varat attaisīt ekosistēmu,
lai sakārtotu augus vai notīrītu stiklu. Ņemot vērā, ka ekosistēmas stāvoklis atkarīgs no vairākiem faktoriem, ieskaitot arī ārējos (gaismas daudzums un temperatūra), citreiz var rasties nepieciešamība attaisīt ekosistēmu, lai ņoņemtu lieku kondensātu no trauka sienām - lielāks kondensāta daudzums parādās uz trauka sienām no rīta vai vakarpusē, bet liels kondensāta daudzums uz trauka sienām pa dienu nozīmē, ka ūdens daudzums ir jāsamazina. Šajā gadījumā ir nepieciešams attaisīt ekosistēmu un notīrīt kondensātu no sienām, piemēram, ar vates plaksnītēm vai parastām salvetēm.
Vai ekosistēmu drīkst laistīt?
Ekosistēmas var ilgstoši eksistēt bez laistīšanas, tomēr katrs augs ir individuāls un ekosistēmas stāvoklis ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, ieskaitot arī ārējos (gaismas daudzums un temperatūra), tāpēc ja Jūs redzat, ka ūdens daudzums kļūst nepietiekams - jūs varat parūpēties par savu ekosistēmu un noregulēt to. Ja Jūs uzskatāt par nepieciešamu, jūs varat arī attaisīt ekosistēmu uz ilgāku laiku un rūpēties par to kā par atvērto.
Kā kopt ekosistēmu ar orhideju?
Atšķirībā no pārējām ekosistēmām ekosistēmu ar orhideju
vēlams regulāri atvērt, jo orhideju saknēm ir nepieciešama gaisa cirkulācija.
Pārējos augus un sūnas vēdināšanas reizēs var apliet ar pavisam nelielu
daudzumu ūdens. Tāpat kā citiem augiem, arī orhidejai ir savs ziedēšanas cikls,
ar laiku tai pamazām nokritīs ziedi, tos vēlams izņemt no ekosistēmas, pēc kāda laika orhideja uzziedēs atkārtoti. Nokaltušos ziedkātus var droši nogriezt (tādā veidā veicina jaunu ziedkātu veidošanos, turklāt augs izskatās pievilcīgāk).
Vai tas ir normāli ka manā ekosistēmā ir kukaiņi?
Jā, mazie baltie kukaiņiši aptuveni 1mm garumā ir speciāli ievietoti ekosistēmās, lai nodrošinātu ekosistēmas bilanci un novērst pelējuma rašanos, citi mazie kukaiņi var rētāk but atrodami iekš ekosistēmas, ja tika ienesti kopā ar augiem vai augsni, to klātbūtne tikai uzlabo ekosistēmas stāvokli.
Ko darīt, ja ekosistēmā ir parādījies pelējums?
Parasti ar pelējuma izraisītām sekām cīnās dzīvie organismi, kas ir ievietoti ekosistēmā. Bet tomēr retos gadījumos ir nepieciešama Jūsu iejaukšanās. Ja pelējums tomēr ir konstatēts, ir nepieciešams atvērt ekosistēmu un noņemt pelējuma daļiņas no augiem vai sūnām, visefektivāk to darīt ar vates kociņu, kas iemērkts ūdeņraža peroksīdā. Tas nodrošinās pelējuma iznīcināšanu, tajā pašā laikā neliels ūdeņraža peroksīda daudzums uz vates nekaitēs sūnām un augiem (tikai nedrīkst liet ūdeņraža preroksīdu iekšā traukā). Pēc tam ekosistēmu nepieciešams atstāt atvērtu vismaz uz diennakti, lai ļautu pilnībā attīrīties gaisam sistēmā. Pirms aiztaisīšanas visticamāk būs nepieciešams atjaunot ūdens balansu, pievienojot nedaudz ūdens. Kādu laiku pēc šīm procedūrām sekojiet līdzi kondensāta daudzumam uz trauka sienām. Ja tomēr pelējums turpina veidoties, bojātais augs vai sūna ir jāizņem pilnībā no ekosistēmas. Sūnas var aizvietot ar jaunām, kuras var iegādāties mūsu Interneta veikalā.
Ko darīt ja augiem ir par maz vietas ekosistēmā?
Ir daži varianti - var "frizēt" vai nogriezt augšējās lapiņas, bet var mēģināt pārstādīt podiņā tos augus, kuri aug visstraujāk, tādējādi atbrīvojot vietu ekosistēmā priekš pārējiem augiem. Vēl ir variants pasūtīt pie mums komplektu "uztaisi pats" un pārstādīt augus no esošās ekosistēmas lielākajā traukā, savukārt esošajā traukā ievietot kādu jaunu augu, rezultātā sanāks veselas divas ekosistēmās, vienu no kurām var piemēram uzdāvināt draugiem vai arī paturēt pie sevis, jo ekosistēmu nevar būt par daudz :)